Ekonomik Kartvizit Tasarımı nasıl yaptırırım?

Kartvizit; reklam, marka tanıma ve tabii ki iletişim bilgileri gibi temel ihtiyaçları karşılar. Doğru tasarlandığında, cep boyutunda bu reklam panoları kalıcı bir etki bırakır. Kartvizit vermenin bir âdab-ı muaşereti bile var. Kartvizitin bir dosyaya yapıştırmak, zımbalamak pek doğru bir iş değil. Aldığınız kartviziti okumalı, kişinin adını ve ünvanını anlamanız, yapacağınız görüşme öncesi iletişiminizi nasıl yapacağınız konusunda iyi ipuçları verir. Kartviziti, hemen cüzdanınıza, defter arasına veya cebinize koymamalısınız. Kartvizitini veren kişi, pek önemsenmediğini düşünebilir.

Kartviziti Yaptırmadan Önce

Kartvizitinizi tasarlatmadan önce yapılmış olması gereken iki konu bulunuyor. Birincisi bir logonuzun olması ve ikincisi ise markanızın bir renk şeması olması gerekmektedir.

Logonuzu, tasarımcıya *.ai, *.psd, *.cdr veya *.eps formatında teslim etmeniz, logonuzun bozulmaması ve doğru kullanılması için önemlidir.

Tarifi doğru yapmalısınız

Kartvizit tasarım sürecinin sorunsuz geçmesi için bazı cevaplara ihtiyaç vardır. Kartvizitin sadece kelimelerle değil, tasarımla ne demesini istiyorsunuz? Birey veya iş olarak nasıl bir markasınız?

Kartvizit şeklini seçmelisiniz

Geleneksel olan dikdörtgen kartvizit seçimi dışında farklı seçimlerde yapabileceğinizi unutmayın. Kalıp kesme baskı tekniği, istediğiniz herhangi bir şekli kartvizitinize taşımayı sağlar. Örneğin, bir kavanoz üreticisi iseniz, kartvizitinizi kavanoz şeklinde bastırmanız mümkün. Bu seçim ile verdiğiniz kartvizit, diğerlerinden farklı olacağından diğerlerinde sıyrılarak, daha kolay farkedilir olacaktır.

Kartvizitin boyutunu seçmelisiniz

Ülkemizde standart olarak 85 x 55 mm ölçüleri kullanılmaktadır. Fakat bu ölçülerin dışında da kartvizit üretenler bulunuyor.

Logonuzu ve diğer grafikleri ekleyin

Kartvizitinizde olmazsa olmazlar ilgi logonuz. Kartvizitin her iki yüzü de kullanılabilir olduğunu bilin. Bir strateji olarak düşünürseniz, kartvizitin bir yüzünde logonuzu diğer yüzünde kişinin iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Logonuzu yerleşimi ardından ek grafiklerle yani telefon, cep telefonu, e-posta, web adresi ikonu vs. kullanarak görselliği arttırabilirsiniz.

İletişim bilgilerini ekleyin

Kartvizitinizin aslında ne dediği size bağlı. Sizinle iletişime geçilmesi için hangi platformları önemsediğinizi göstermelisiniz. Genel olarak aşağıdaki liste kullanılır. Hangisini dahil etmeyeceğiniz size bağlıdır.

  • Adınız
  • Şirket isminiz
  • İş ünvanınız
  • Telefon & Cep numaranız
  • E-posta adresiniz
  • Web adresiniz
  • Sosyal medya bilgileriniz
  • Adresiniz
  • QR kodu
  • Sloganınız

Tipografinizi seçin

Metni tamamen okunaklı hale getirilmesi ve nasıl görüneceği belirlenmesi gerekiyor. Bu konu üç ana başlığı ayrılır.

Boyut

Okunabilirliği korumak için, tüm metninizin en az 8 punto olması gerekir. Ancak, en önemli öğelerinizin (adınız gibi) göze çarpmasını istiyorsanız, metin boyutlarını değiştirilebilir.

Yazı Tipi

Kartvizitin kişiliğini yansıtan yazı tipi seçilmesinde fayda bulunmaktadır. Modern görünmesi için farklı yazı tipleri kullanmaktan çekinmeyin.

Renk

Kartvizitin tasarlanmadan önce logodan önce sizden istenen renk şeması konusuna geldik. Bu renk şeması ile belki kartvizitin bir yüzü arkaplanı bu renk şemasından esinlenebilir veya yazı tipi rengi için, bu renk şemasından esinlenilebilir.

Tipografi için altın kural, diğerlerine göre okunaklılığı önceliklendirmektir. Yazı tipinin ne kadar sanatsal olduğu önemli değil, kimse ne yazdığını okuyamıyorsa.

Baskı öncesi yapabileceğiniz seçimler

Son aşamaya geldiğinizde kağıt üzerinde yapabileceğiniz bazı özel efektler bulunuyor. Bu “özel efektlerden” birinin kartvizit tasarımın stratejisine faydası olup olmadığını görün.

Kabartma (Embossing)

Bu teknik ile istediğiniz alanda uygulama yaparak elle hissedilebilir ve ışıkta parlayabilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Letterpressing

Kağıdı kaldırmak yerine, tipo baskı, kağıdı mürekkeplerken aşağı iter. Sonuç, daha fazla dikkat çekmek için tipik olarak özel mürekkeple yapılmış bir gravür gibi bir şeydir. Harfler için özellikle yararlıdır, kelimelerinizi yükseltilmiş bir çekim kuvveti verir.

Folyo Damgalama

Kalay folyo gibi parlak ve yansıtıcı bir şey istiyorsanız, resimlere veya sadece görüntü parçalarına folyo damgalama uygulayabilirsiniz. Bu, yeterince kalın bir yazı tipi seçtiyseniz, metni vurgulamak için de faydalıdır.

Spot UV kaplama

Birçok kartta parlak ve pürüzsüz bir doku elde etmek için şık bir vernik vardır. Spot UV kaplama, yalnızca belirli alanlara uygulanması dışında aynı şeydir. Bu, yalnızca logonuza, belirli grafiklere veya hatta bir kelimeye veya cümleye bir parlaklık uygulayabileceğiniz anlamına gelir. Bazı bölgeleri diğerlerine vurgulamak istediğinizde kullanın, ancak yalnızca bir kısım parlak olduğunda genel kompozisyonu nasıl etkilediğine dikkat edin.

Herhangi Bir Alan Bulunamadı.
Share

Pecado

Hobi olarak yarattığım bu site ile öğrendiklerimi siz değerli okuyuculara sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu sitede referanslarım yanında web tasarım, web yazılım ağırlıklı olarak yazılar paylaşacağım. Web yazılım olarak Wordpress ağırlıklı olarak, desktop ve mobil çözümler yaratabilmek için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım paylaşımlar karşılıklı olur.

You may also like...

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: