Google AMP’yi WordPress Sitenizde Nasıl Doğru Uygulayabilirsiniz?

WordPress sitenize Google AMP kurmak ister misiniz? Hızlandırılmış mobil sayfalar veya AMP, web sitenizi mobil cihazlara daha hızlı yüklemenizi sağlayan bir yoldur. Hızlı yükleme web siteleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar ve trafiğinizi artırabilir. Bu makalede, Google AMP’nin WordPress’te nasıl kurulacağını göstereceğim.

Bir önceki yazımızda “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?” konusunu paylaşmıştım. Şimdi kurulumu öğrenelim. Öncelikle artılarından ve eksilerinden bahsedelim.

Google AMP’nin Artıları ve Eksileri

SEO uzmanları, Hızlandırılmış Mobil Sayfaların Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacağını ve yavaş internet bağlantılarında mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyimini geliştirdiğini iddia ediyor. Ancak, web sitesi sahipleri, blog yazarları ve pazarlamacılar için birkaç zorluğu bulunuyor.

AMP, sınırlı HTML, JavaScript ve CSS kullanır. Bu, mobil AMP web sitenize belirli aletler ve özellikler ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, akıllı e-posta bülten formları , facebook benzeri kutular ve diğer dinamik komut dosyalarını ekleme yeteneğinizi sınırlar.

Google AMP, Google Analytics’i desteklerken, diğer pek çok analitik platformunu desteklememektedir. Aynı durum, birkaç reklam platformu seçmekle sınırlı olan reklamcılık seçeneklerinde de geçerlidir.

Trafiğinizin önemli bir kısmı mobil aramalardan geliyorsa, SEO’nuzu geliştirmek ve sürdürmek için AMP desteğinden faydalanabilirsiniz.

Internet’te bu konuda görüşlerini paylaşan bir çok blogger’ın şikayetleri bulunuyor. Google AMP Teknoloji lideri Malte Ubl’ın, WordPress için AMP konusunda görüşünün bir kısmını aşağıda görebilirsiniz. Orjinali ise burada.

Ben Malte ve AMP Projesinin teknik lideriyim. AMP açık kaynaklı projesinde çalışırken, yazının içinde belirtilen noktaların çoğundan daha doğrudan sorumlu olan Google Arama ekibini tekrar kontrol ettim. Ben şahsen cevap vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü “trafik çalmak” tam anlamıyla AMP’nin tam tersi. AMP’nin arkasındaki orijinal fikir, içeriğin, yayıncı için marka ve para kazanma kontrolünü koruyacak şekilde platformlara (Google, Twitter ve Pinterest gibi) dağıtılmasını sağlamaktı.

Ayrıca “sadece WordPress eklentisini yaratmanın” sizi istediğiniz yere götürmediğini fark ediyorum. Özellikle bir WordPress kurulumu büyük ölçüde özelleştirildiyse, AMP sayfalarını da aynı kaliteye getirmek için benzer bir çaba harcanması gerekecektir. Bu çok fazla iş olsa da, tasarım gereği: AMP sayfalarını gerçekten optimize etmenizi ve ihtiyaçlarınıza göre ince ayar yapmanızı öneririz. AMP bu nedenle şablonlu bir format değildir. Ne AMP projesi ne de Google, WordPress eklentisinden doğrudan sorumlu olmasa da, AMP açık kaynaklı proje, kaliteyi ve kapsamı geliştirmek için eklentilerin yazarları ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. AMP çok esnektir ve tipik bir WordPress sitesinin çoğu özelliğini sağlama yeteneğine sahip olmalıdır, ancak bu esneklik aynı zamanda AMP sürümünde özel eklentiler ve geliştirmeler yapmak için ilgili çalışmaları gerektirir.

https://www.alexkras.com/google-may-be-stealing-your-mobile-traffic/#comment-55336

Google AMP’yi etkinleştirirseniz, mobil trafiği potansiyel olarak kaybedecebileceğiniz veya ilerde fikrinizi değişitirirseniz Google AMP’den geri dönmenin zorluklarını bulunmaktadır. Bu nedenlerle sitenizi AMP özelliği katmak almanız gereken bir karar olmaktadır.
Ancak bir çok web sitesi sahibi, Google AMP’nin nasıl kurulacağını öğrenmek istediğinden, WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfaların nasıl kurulacağına dair adım adım bir süreç oluşturduk.

Eğer video yeterli gelmiyorsa, aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz.

WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfalarını Ayarlama

Yapmanız gereken ilk şey, AMP eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek.

Etkinleştirmeden sonra, sitenizin AMP kullanarak mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görmek için Görünüm (Appereance) » AMP sayfasına gidebilirsiniz.

Pecado's Web
AMP Ayarları

Bu sayfadaki başlık arka planını ve metin rengini değiştirebilirsiniz. Seçtiğiniz başlık arka plan rengi bağlantılar için de kullanılacaktır.

Eklenti, temanız destekliyorsa sitenizin simgesini veya logosunu da kullanır.

Değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık web sitenizdeki herhangi bir yayını ziyaret edebilir ve URL’nin sonuna / amp / ekleyebilirsiniz. Bunun gibi:

http://sitem.com/2019/04/blog-yazisi/amp/

Bu size aynı yazının temizlenmiş bir AMP versiyonunu gösterecektir.

Pecado's Web

Orijinal gönderinin kaynak kodunu görüntülerseniz, bu satırı HTML’de bulacaksınız:

<link rel="amphtml" href="http://example.com/2016/10/my-blog-post/amp/" />

Bu satır, arama motorlarına ve diğer AMP kullanan uygulamaları / hizmetleri sayfanın AMP sürümünü nerede arayacağınızı gösterir.

Sorun Giderme

Amp sürümünü görüntülemeye çalışırken bir 404 hatası görürseniz, işte yapmanız gerekenler.

WordPress yöneticinizdeki Ayarlar (Settings) » Kalıcı Bağlantılar (Permalinks) sayfasını ziyaret edin ve “Değişiklikleri Kaydet” (Save changes) düğmesini tıklayın. Unutmayın, burada hiçbir şeyi değiştirmeyin, sadece kaydet düğmesine basın. Bu, web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını yenileyecektir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Google Arama Konsolunda Görüntüleyin

Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızın Google Arama’da ne yaptığını bilmek ister misiniz? Bunu Google Arama Konsolunu (Google Search Console) kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz.

Google Arama Konsolu panosuna giriş yapın ve ardından Arama Görünümü (Search Appearance) » Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) tıklayın.

Pecado's Web

AMP sonuçlarınızı hemen göremiyorsanız endişelenmeyin. Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızı indekslemesi ve ardından Arama Konsolunda verileri göstermesi biraz zaman alabilir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızı Genişletme ve Özelleştirme

Yoast SEO kullanıyorsanız, o zaman Glue for Yoast SEO & AMP uygulamasını kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Yoast SEO ve AMP eklentileri için bir eklentidir. Etkinleştirmeden sonra eklenti ayarlarını yapılandırmak için SEO » AMP sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Pecado's Web

Eklenti, diğer posta tipleri için AMP desteğini etkinleştirmenize izin verir.

Tasarım sekmesinde renkleri ve tasarım seçeneklerini seçebilirsiniz. Ayrıca, bir gönderinin kendine ait bir resmi olmadığında kullanılacak bir logo ve varsayılan bir başlık görüntüsü de yükleyebilirsiniz.

Pecado's Web

Google Analytics Kimliğinizi eklemek için Analytics sekmesine geçebilirsiniz.

Değişikliklerinizi saklamak için ayarları kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

AMP sayfalarınıza alakalı yazılar, altbilgi eklentileri ve hatta sosyal medya simgelerini eklemenize izin verecek daha birçok eklenti var.

Ancak, herhangi bir eklenti yükledikten sonra AMP sayfalarınızı doğruladığınızdan emin olmanız gerekir.

Share

Pecado

Hobi olarak yarattığım bu site ile öğrendiklerimi siz değerli okuyuculara sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu sitede referanslarım yanında web tasarım, web yazılım ağırlıklı olarak yazılar paylaşacağım. Web yazılım olarak Wordpress ağırlıklı olarak, desktop ve mobil çözümler yaratabilmek için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım paylaşımlar karşılıklı olur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: