Google’dan yeni Huawei modelleri için çarpıcı iddia!

Ek gümrük vergileri, müracaatların reddedilmesi ve Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan gergin anların şirkete tesiri derken Android problemi ortaya çıktı. Google’ın yayımladığı rapora nazaran yeni Huawei telefonlar, Android altyapısını kullanamayacak.

Yeni Huawei telefonlar Android ile çalışamayacak

Hiçbir yaptırıma boyun eğmeden yoluna devam eden Huawei, yeni amiral gemisi telefonu Mate 30 Pro’yu tanıtmaya hazırlanıyor. 5G teknolojisi ile donatılan Mate 30 Pro’nun 19 Eylül 2019 tarihinde tanıtılması bekleniyor.

Huawei’nin sıradaki uğraşı, Android lisanslarının muteberliğini içeriyor. Çünkü Google’a nazaran ABD idaresinin Huawei’ye konulan lisans yasağında, süreksiz de olsa, yaptığı birkaç kıymetli değişiklik, yeni Huawei eserleri için onaylı değil.

Evet, yeni Huawei telefonlar ismine bundan sonra neler olacak? Huawei, bu yılın Mayıs ayında ABD Lideri Donald Trump tarafından kara listeye alınmıştı. Bu ambargonun sebebi, ulusal güvenlik yasalarından kaynaklanıyor. Huawei ise bu suçlamayı tekraren reddetti.

ABD idaresi ile ılımlı ilgiler kurmak isteyen Huawei, son olarak, bu sene Harmony isimli işletim sistemini telefonlarında kullanmayacağını belirtmişti. Bilindiği üzere Harmony, Android’e alternatif bir sistem olarak geliştirilmişti.

Buna ek olarak ABD’li şirketler, Çinli teknoloji firmasına, tek bir koşul ile, şu anda ekipman satabiliyorlar. İlgili koşul, Huawei ürünlerinin ulusal güvenlik tehdidi yaratmaması ile alakalı.

Temmuz ayında muvakkat lisans elde eden firma, arama motoru şirketinin savına nazaran umduğunu bulamayacak ve yeni modellerinde bu lisanstan yararlanamayacak.

Şayet Google’ın ortaya sunduğu rapor gerçek ise yeni olan bütün Huawei modellerinde Android ve Google yazılımları çalışmayacak. Huawei cephesinden bu bahis hakkında bir açıklama bekleniyor.

Share

Pecado

Hobi olarak yarattığım bu site ile öğrendiklerimi siz değerli okuyuculara sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu sitede referanslarım yanında web tasarım, web yazılım ağırlıklı olarak yazılar paylaşacağım. Web yazılım olarak Wordpress ağırlıklı olarak, desktop ve mobil çözümler yaratabilmek için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım paylaşımlar karşılıklı olur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: