Hakkımda

Merhaba!

Kişisel portfolyo sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Pecado's Web
I am Pecado!

Ben Mert Alpaslan. 1997 yılında kazandığım Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Bu süre zarfında web sitesi tasarım ve uygulamaları konusunda bilgi sahibi olmaya başladım. Merakla başlayan bu tutkum ile ilk olarak “Elektrik Mühendisliği Öğrencilerine Özel Sayfa” başlığı altında web sitesini kurup yönettim. Elektrik Mühendisleri Odası’nın yayınladığı dergide de sitem tanıtılmıştır.

Üniversiteden sonrada varolan merakım gittikçe artmaya ve çalıştığım firmaların websitelerini yaparak kendimi geliştirmeye devam ettim. Daha sonraları da farklı firmalara yaptığım web siteleri ile çalışmalarıma devam ettim. Elimden geldiğince yeni web teknolojileri takip etmeye ve bunları kendi uygulamalarımda kullanmaya özen göstermeye çalışıyorum.

2012 yılında grafik konusunda kendimi yetersiz gördüğümden dolayı BilgeAdam’dan Grafik eğitimi de alarak kendimi bir üst seviyeye çıkarmayı başardığımı düşünüyorum.

Bu site sadece zevk aldığım bu işle ilgilidir. Profesyonel iş özgeçmişim değildir.

Freelance

Ama bu sektörde de freelance olarak çalışarak hem yaptığım işten zevk alıyorum. Kurumsal kimlik, logo tasarımı, web sitesi tasarım ve uygulama, wordpress tabanlı web siteler konusunda bilgi sahibiyim.

Yaptığım işler hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilmek için çalışmalarımın olduğu sayfamdaki bitmiş olan projelere göz atabilirsiniz. Projenizde benimle çalışmak istiyorsanız, iletişim formunu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Pecado's Web
Bilge Adam Web & Grafik Tasarım eğitimi Katılım Sertifikası
Pecado's Web
Bilge Adam Üstün Başarı Belgesi

Nasıl Çalışacağız?

Kişisel veya firma sitesinizin yapmak için sizinle birlikte çalışmamız gereken konular ve sitenizi yaparken hangi elementleri kullandığımı paylaşmak istiyorum.

  • Domain (Alan Adı)

Domain (alan adı) internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Web sitelerinin bir isimler yani adresleri olmak zorundadır. Pecadosweb.com bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve IP adresleri üzerinden yayın yapar. Her web sitesinin bir domaini olmak zorundadır. Domain olmazsa web siteleri sadece IP adresleri üzerinden çalışabilir bu da çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.

Domain aynı zamanda sizin, yada sahip olduğunuz şirketin internetteki kimliğidir. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda almanızı öneririm. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını internete açmaktadır.

  • Hosting Hizmeti

Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Bunu şöyle daha iyi anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda c://Documents/Websitesi uzantısında bir klasörünüz var diyelim. Masaüstüne bu klasörün kısayolunu attınız. Kısayol burada Domain ve
c://Documents/Websitesi ise sizin Hosting alanınız olur. Klasör içinde index.html dosyası olduğunu düşünürseniz, bu dosyanın otomatik olarak içeriğini görmeniz ile aslında web sitenizi ana sayfasını görüyorsunuz demektir. Umarım daha anlaşılır olmuştur.

Hosting ve Domain hizmetini alabileceğiniz önerimlerim şöyle;

Domain ve Hosting alımın önerim, domain bedelini ilk kayıtta almayan firmalara yönelmeniz ile yılda bir kere ödeyeceğiniz bu iki hizmet bedeli ilk sene daha uyguna gelecektir.

  • WordPress
Pecado's Web

WordPress, güzel bir web sitesi, blog veya uygulama oluşturmak için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir yazılımdır.

WordPress’in yönetim paneli ile site içeriğinizi, stilini, temasını vs. her şeyini yönetebilirsiniz. Ben uzun zamandır WordPress’in kullanışlı olması, açık kaynak kodlu olması nedeniyle kullanmaktayım. WordPress’i çok sevdiğimden, tema tasarımı, eklenti tasarım gibi işlere de bulaştım.

  • Tema

Tema, web sitenizin müşterilerinizin gördüğü taraftır. Hızlı aksiyon almak için genelde WordPress üzerinde çalışan bedava tema kullanıyorum. Ücretli temaları da themeforest.net sitesi üzerinden yapılacak web sitenin sektörüne, içeriğine ve logo renklerine bağlı olarak öneriler sunup onay aldıktan satın alıp uyguluyorum. Temanın nasıl yapıldığını bildiğimden aldığım temada sınırlı değişikliklerde yapabiliyorum.

Eğer logonuz yoksa bende destek olabiliyorum. Farklı hayal güçlerinden seçim yapmak isterseniz idemama.com sitesini önerebilirim. Burada seçeceğiniz logo için bir bedel belirliyorsunuz, hayalinizdeki logoyu tarif ediyorsunuz ve yarışmayı başlatıyorsunuz. Birçok grafik uzmanı verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size tasarımlarını sunuyorlar. Aralarından birini seçerek sahip olabiliyorsunuz.

  • İçerik

Web sitenizin içeriği ile ilgili sizinde çalışmanız gereken bölüm. Size ön çalışma tavsiyesi olarak sektörünüzde bulunan firmaların web sitelerini önceden inceleyin. Hangi bilgileri paylaşmışlar, onlardan farklı olarak siz ne sunabilirsiniz, hangi ürün/hizmet öne çıkarılabilir vs.

  • SEO

SEO” (Search Engine Optimization –
Arama Motoru Optimizasyonu ) kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

WordPress eklentisi olan piyasa da en çok tutulan Yoast SEO eklentisini kullanarak sitenizin kalitesini arttırıyorum.

  • Google Analytics

Sitenizin yayına alındıktan sonra ziyaretçilerinin hareketlerini analiz edebileceğiniz sistem Google Analytics‘e kaydınızı yapıyorum.

  • Sonuç

Web sitenizin yayına alınması ertesinde her türlü sorunda destek olmaya devam ediyorum.

Bu kısa tarif umarım işinizi görür. Referanslarımı inceleyebilirsiniz. Birlikte çalışmamızı isterseniz lütfen benimle iletişime geçin. Sevgilerimle.

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?