Siri yüzünden 300’den fazla kişinin işine son verildi

26 Temmuz 2019 tarihinde The Guardian tarafından kaleme alınan bir metinde, kimi Apple çalışanlarının Siri ile gizlice dinleme yaptıkları ortaya atılmıştı. İlgili argümanın yanlışsız çıkması, bütün teknoloji basınında geniş nokta buldu. Bir ay sonra sessizliği bozan Apple, gündemden düşmeyen konu hakkında bir açıklama yaptı.

Apple Siri kayıtları aracılığı ile dinleme yapanları işten çıkarttı

Mahsusen Amerikan kamuoyunda infial uyandıran olursuz dinleme mevzusu, Apple idaresinin başını ağrıttı. Resmi sitesinden bir açıklama paylaşan Apple, mahremiyetin korunması ismine alınan tedbirleri geliştireceğini söyledi.

Apple ismine çalışan, takımda mekan almayan gelgelelim sözleşmeli olan yüzlerce kişi artık Apple ile çalışmayacak. Buna ek olarak firma, artık yalnızca Apple’ın takımında çalışanların Siri kayıtlarını dinleyebileceğini belirtti.

Apple, yaptığı açıklamada özür dileyerek kullanıcılarına şunları söyledi:

“Daha evvelden belirlemiş olduğumuz büyük ülkülerimize tam olarak ulaşamadığımız için üzgünüz. Siri, kendisinde birkaç değişiklik yapıldıktan sonra bünyemizde yer alan çalışanlar tarafından tekrar dinlenebilecek. Değişiklik süreçleri, bu yılın sonbahar periyoduna kadar sürecek. Sırf Apple çalışanlarının Siri tarafından üretilen ses örneklerini dinlemesine müsaade verilecek.”

Buradan anlaşıldığı üzere Siri yazılımı, çok kritik bir güncelleme alacak. Hatırlanacağı üzere Apple’da çalışan ve ilgili dinlemeleri gerçekleştiren sözleşmeli bireyler, yapılan dinlemelerin külliyen Siri’nin geliştirilmesine yönelik olduğunu söylemişti.

Kullanıcıların ses kayıtlarını dinleyen ve işinden olan bir eski çalışan, yaşadıklarını anlattı:

“Bu işe karışmama ve işimi kaybetmeme karşın bu haberin ortaya çıkmasından ötürü rahatladım. Personeller arasında etik konusu hakkında yaşanan tartışmalar yapılıyordu ve bunu nasıl gündeme getireceğimizi bilmiyorduk.”

“Bunun olacağını nasıl görmediler? Onlar çalışanlarını himayeyi hiç düşündüler mi yoksa yalnızca kendi itibarlarını mı düşündüler?”

Apple’ın gelecekteki planı ne?

Apple cephesinden yapılan açıklamada, Siri’nin geleceği için hayata geçirilmesi elzem olan 3 temel plandan bahsedildi. Kullanıcılar ile paylaşılan planlar, özet olarak, aşağıdaki adımları içeriyor.

— Yapılacak olan dinlemelerde Siri kayıtlarının yepyenileri değil kopyaları kullanılacak. Kopyalar, Siri’nin performansını artırmak adına incelenecek.

— Kullanıcılar da Siri’nin geliştirilmesinde yardımcı olabilecekler.

— Siri kayıtlarını sadece belirli yetkililer dinleyebilecek. Kullanıcıların onaylamadığı lakin kazara dinlenen kayıtlar sistemden kaldırılacak. Dinlemeler, müşterilerin isteğine bağlı olacak.

Share

Pecado

Hobi olarak yarattığım bu site ile öğrendiklerimi siz değerli okuyuculara sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu sitede referanslarım yanında web tasarım, web yazılım ağırlıklı olarak yazılar paylaşacağım. Web yazılım olarak Wordpress ağırlıklı olarak, desktop ve mobil çözümler yaratabilmek için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım paylaşımlar karşılıklı olur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: