Web sitesi yaptırmak

Web sitesi yaptırmak, bir çok kişinin yeni iş kurması, bir ürün satması veya belirli aralıklarla düşüncelerini paylaşabileceği bir ortam yaratmak istemesi ve / veya sosyal ağlarla etkileşimi arttırmak amacıyla ihtiyaç olmaktadır.

Internet üzerinde o kadar çok alternatif bulunuyor ki artık kendi başınıza kendi web sitenizi yapmak çok zor olmuyor. Fakat bu noktada bazı sıkıntılar doğabiliyor. Web sitesi yapmak sanılanın aksine çok zor değil fakat yarattığınız sitenin bir takım ayarlarını yapabilmek veya satın almış olduğunuz hizmetten daha fazla yararlanmak için bir çok parçayı yan yana getirmesi ve bunlarında birbirine uyum sağlaması gerekiyor.

Hazır web siteleri, online site şablonları herkesin dikkatini çekiyor. Bu hizmeti satın alması kolay fakat işi gerçekten web sitesi yaratmak olmayanlar için içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Ardından keşke bilen biri yapsaydı düşüncelerine maruz kalıyor.

Web Sitesinin altyapısını tanımak

Eskiden bu kadar kolay web sitesi yapılmıyordu ne yazıkki. Öncelikle Photoshop, Illustrator vb. grafik yazılımlarında web sitesinin ana ve iç sayfalarının tasarımı hazırlanıyordu. Bu tasarım müşteriye sunulup, beğenilmesi ertesinde HTML (Hyper Terminal Markup Language) diline çevrilerek web sitesi haline getiriliyordu. Tabii bu da basit bir dille anlatım oluyor. Örneğin basit şekilde göstermem gerekirse;

<html>
<head>
  <title> Site Adı</title>
</head>
<body>
 <p>Sayfanın içerik bölümü</p>
</body>
</html>

Yukarıdaki kodu bir notepad içine yazıp kaydedin. Ardından dosya uzantısını txt yerine, html olarak değiştirin. Dosyayı açın bakalım neler olacak?

Göreceğiniz gibi bu kadar basit aslında. Fakat web siteleri nasıl bu kadar güzel görünüyor. Burada devreye CSS (Cascading Style Sheet) yapıları giriyor. Bu yapılar sitenin makyözü olarak düşünebilirsiniz. Örnek olarak;

<p style="text-align: center; font-weight: bold; font-size: 30px; padding: 50px;">

Bu kod parçasını daha önce yaptığınız html dosyasında notepad ile açıp, <p> kodu ile yer değiştirin. Değişiklik oldu mu?

Bu yapılar sayesinde sayfada neyi nerede nasıl göstermek istiyorsanız ona göre düzenleyerek yapabilirsiniz. CSS ile animasyon bile yapabilirsiniz.

2019 yılının web tasarım trendlerini inceleyerek CSS ile günümüzde neler yapılabildiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

CSS ardından ise JavaScript geliyor elbette. Bu dil ile de web sitenizi daha dinamik yani değişkenlere bağlı olarak site içeriğinin düzenlenmesi, içeriğini gösterilmesi gibi özellikler katıyor. Hem HTML hem de CSS kodlarınızı güncelleyebilirsiniz. En kolay örnek olarak bazı web sitelerinde gündüz durumu, gece durumu gibi bir seçenek ile sitenin renk yapısını değiştirebiliyorsunuz. İşte bunu yapabilen JavaScript yapıları. Tabii bu kadar sığ bir yeteneği yok.

Aklıma gelen son olarak web sitelerini dinamikleştirmek geldi. Yani web sitesini açan kişiye göre sayfanın içeriğini göstermek. Bu da sitede farklı katmanlar yaratmak anlamına gerekiyor. Eğer siz sitenin yöneticisi iseniz size tüm ayarları veya içeriği göstermesi gerekirken, sadece üye olana farklı içerik, üye olmayana farklı içerik göstermesi gerekiyor. Bu nedenle PHP, ASP vb. sunucu taraflı çalışan web siteleri üretmek gerekiyor.

Ana konumuzdan sapmaya başladığımdan burada bırakıyorum. Kısaca size web sitesi yapmanın ne kadar basit olduğunu anlatmaya çalıştım. Web teknolojileri her geçen gün daha da gelişiyor ve daha etkileşimli, daha internet sosyalliğini artıran bir hal almaya devam ediyor.

Cheat Sheets (Kopya kağıtları)

Bilginiz olması açısından paylaşmayı uygun görüyorum. Aşağıdaki diller için hazırlanmış kopya kağıtlarına bakarak ne öğrenmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Grafik & Resim

Bu konu başlı başına farklı bir altyapı gerektiriyor. Grafik ve resim ise web sitenizin vitrini bir bakıma. Bu nedenle web sitenize eklenecek resim ve fotoğrafların güzel görünüyor olması ve sitenizin görüntüsüne uyum sağlaması gerekmekte. Tabii bu kısım web sayfası yapan kişinin Stock Photo diye adlandırılan sitelere ihtiyaç duymasına neden oluyor. Ee, bunlarda bir maliyet ne yazıkki. Sizden yapsanız, bu işten anlayan biri de yapsa bu maliyetten ne yazıkki kaçmak zor. Hele sektörünüz ile ilgili veya e-ticaret yapacaksanız ürünleriniz ile ilgili lisanssız fotoğraf bulamayacağınızdan fotoğrafçı ile anlaşmak veya sitenizi yapan kişiden talep etmeniz gerekiyor. Sizin elinizde olan fotoğrafları kullanmak tabii ki maliyeti düşürecektir.

Sonuç

Evet, kendi web sitenizi kendiniz yapmak bu işten zevk alan ve kafa patlatanlar için iyi. Ama işiniz gerçekten bu değil ve vaktiniz kısıtlıysa size web siteni kendi yap sloganı ile çıkan her türlü yapıdan uzak durun derim. Vereceğiniz paranın üzerine yeni maliyetler çıkarma ve vaktinizden harcamak gibi seçenekleri aksi takdirde düşünmenizde fayda bulunuyor.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Share

Pecado

Hobi olarak yarattığım bu site ile öğrendiklerimi siz değerli okuyuculara sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu sitede referanslarım yanında web tasarım, web yazılım ağırlıklı olarak yazılar paylaşacağım. Web yazılım olarak Wordpress ağırlıklı olarak, desktop ve mobil çözümler yaratabilmek için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Umarım paylaşımlar karşılıklı olur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

Whatsapp Chat
1
Bana Yazın!
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: